Chcesz kupić nowy telewizor? Wybór modeli dostępnych na rynku jest ogromny, co z pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji. Dlatego, zanim udasz się do sklepu, powinieneś odpowiedzieć na kilka pytań. Dzięki nim łatwiej wybierz odpowiedni model.
1. W jakim pokoju będzie znajdował się telewizor?
Najważniejszą kwestią jest ustalenie, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował telewizor. Czy będzie to model do salonu? Sypialni? A może do pokoju dziecka? Ma to duże znaczenie w wyborze wielkości ekranu. O ile salon stanowi centrum domowej rozrywki i zazwyczaj wybieramy do niego duże ekrany, tak już do sypialni lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup telewizora o mniejszej przekątnej.
2. Jaka wielkość telewizora będzie odpowiednia?
Musisz również zastanowić się, w którym miejscu ustawisz telewizor. Pozwoli Ci to obliczyć odległość pomiędzy nim a kanapą lub innym miejscem, z którego będziesz oglądać telewizję. Natomiast znając dystans, zorientujesz się, na jaką wielkość ekranu możesz sobie pozwolić.
3. Jaka rozdzielczość ekranu?
Ważnym parametrem każdego telewizora jest rozdzielczość, która określa, ile pikseli znajduje się w jednej kolumnie i jednej linii poziomej. Im więcej pikseli, tym obraz jest ostrzejszy i bardziej szczegółowy. Aktualnie na rynku dostępne są trzy rodzaje ostrości obrazu: HD Ready, Full HD oraz 4K UHD. Telewizory HD Ready mają rozdzielczość 1366 x 768 pikseli i w sam raz nadają się do oglądania telewizji naziemnej lub kablowej. Dobrze współpracują również z konsolami do gier. Przekątna ekranu w takich modelach nie przekracza 39 cali. Z kolei rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) zapewnia lepszą jakość obrazu niż HD Ready. Większość filmów i stacji telewizyjnych nadaje treści właśnie w jakości Full HD. Dla najbardziej wymagających użytkowników przeznaczone są telewizory 4K, które oferują czterokrotnie większą rozdzielczość niż modele z Full HD.
4. Jakie podświetlenie matrycy?
Wybierając telewizor, warto również zastanowić się, jakie podświetlenie matrycy nas interesuje. Obecnie wyróżnia się technologie: LCD/LED i OLED. Tak naprawdę telewizory LCD i LED różnią się jedynie podświetleniem. W tych pierwszych stosowało się świetlówki CCFL, które później zostały zastąpione diodami LED. Obecnie podświetlenie LED występuje w dwóch wersjach – Edge LED, co oznacza podświetlenie krawędziowe oraz Full LED, gdzie diody umieszczone są na całym ekranie. Natomiast OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia, ponieważ sam generuje światło. Dzięki temu jest w stanie zaoferować praktycznie nieskończony kontrast, doskonałe odwzorowanie kolorów i głęboką czerń.
5. Wybrać klasyczny ekran czy zakrzywiony?
Oprócz telewizorów z płaskim ekranem na rynku dostępne są również modele z ekranami zakrzywionymi. Choć zachwycają one smukłością i swoim nowoczesnym wyglądem, oferują znacznie więcej, ponieważ kąt nachylenia ekranu odpowiada krzywiźnie oka. Dzięki temu wyświetlany obraz nie zostaje zniekształcony, co zwiększa komfort oglądania. Niestety, takie wrażenia będzie mieć jedynie osoba siedzącą centralnie naprzeciwko ekranu. Jeśli więc zamierzasz oglądać telewizję całą rodzinę lub w większym gronie znajomych, lepszym wyborem będzie telewizor z klasycznym, płaskim ekranem.
Comments