Wybór telewizora nie należy do najłatwiejszych. Jedni biorą pod uwagę wielkość ekranu, inni inteligentne funkcje, a jeszcze inni kierują się wyłącznie ceną. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się z oglądania ulubionych filmów i seriali, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość obrazu w telewizorze. Jakie czynniki mają największy wpływ na wyświetlany obraz?

Rodzaj ekranu

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje telewizorów – z płaskim i zakrzywionym ekranem. Te drugie, oprócz tego, że prezentują się niezwykle efektownie, pozwalają uzyskać lepszą głębię obrazu. Dostarczają bardziej realistycznych wrażeń, ponieważ zakrzywienie sprawia, że wszystkie wyświetlane elementy znajdują się w takiej samej odległości od naszych oczu. Należy jednak pamiętać, że taką głębię obrazu zyskają jedynie osoby, które usiądą dokładnie na wprost telewizora. Osoby siedzące z boku nie odniosą lepszych wrażeń wizualnych.

jakość obrazu w telewizorze

Rozdzielczość

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na jakość obrazu w telewizorze jest rozdzielczość. Aktualnie możemy wyróżnić trzy rodzaje: HD Ready, Full HD oraz Ultra HD, czyli 4K. Rozdzielczość HD Ready jest stosowana głównie w najmniejszych modelach telewizorów, ponieważ przy tak małych ekranach nie zauważylibyśmy różnicy w przypadku lepszej rozdzielczości. Full HD to format dostępny na rynku już od kilku lat i powszechnie stosowany w telewizorach o różnych wielkościach. Natomiast rozdzielczość 4K oferuje czterokrotnie lepszy obraz niż Full HD. Należy jednak pamiętać, że sama rozdzielczość telewizora nie zagwarantuje nam wysokiej jakości obrazu. Ważne jest również to, w jakim standardzie nadawane są programy telewizyjne.

Technologia HDR

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na jakość obrazu w telewizorze jest technologia HDR, czyli High Dynamic Range. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to stosunek najjaśniejszego punktu do najciemniejszego. Dzięki tej technologii, uzyskujemy obraz żywszy, jaśniejszy i bardziej realistyczny. Ma to ogromne znacznie szczególnie przy wyjątkowo jasnych i ciemnych scenach. Aby móc cieszyć się obrazem w jakości HDR, nie wystarczy sam telewizor obsługujący tę technologię. Potrzebne są również odpowiednie materiały wideo, najlepiej w rozdzielczości 4K.

Technologia odświeżania

Na jakość obrazu w telewizorze wpływa także technologia odświeżania, czyli optymalizacja ruchu. Dzięki niej zyskujemy płynny ruch i naturalność, dlatego im wartość odświeżania będzie wyższa, tym lepiej. Polega ona na ukazywaniu dodatkowych klatek pomiędzy oryginalnymi klatkami obrazu. W ten sposób obraz staje się płynniejszy, choć wiele zależy od samego źródła obrazu. Nawet najbardziej zaawansowany telewizor, nie poprawi obrazu, jeśli ten będzie w wyjątkowo słabej jakości. Telewizory z odświeżaniem obrazu na wysokim poziomie polecane są szczególnie dla osób, które grają w gry na konsoli. Sprawdzą się również w przypadku kibiców sportowych.

jakość obrazu w telewizorze Telewizor KIVI 50U740NB

Rodzaj ekranu: LED
Przekątna ekranu (cal): 50
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
HDR: tak
Częstotliwość odświeżania (Hz): 60
jakość obrazu w telewizorze
jakość obrazu w telewizorze Telewizor Philips The Xtra 55PML9008/12

Rodzaj ekranu: MiniLED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
HDR: tak
Częstotliwość odświeżania (Hz): 120
System Ambilight
jakość obrazu w telewizorze
jakość obrazu w telewizorze Telewizor LG OLED55B33LA

Rodzaj ekranu: OLED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
HDR: tak
Częstotliwość odświeżania (Hz): 100
jakość obrazu w telewizorze
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Czym się charakteryzuje telewizor LED?

22 listopada, 2019
Close