Telewizor OLED czy QLED? Takie pytanie zadaje sobie wielu konsumentów, którym zależy, na jak najlepszej jakości obrazu i komforcie oglądania telewizji. Obie technologie oferują wysoką jakość obrazu, ale na tym kończą się ich podobieństwa. Podstawową różnicą między technologią OLED a QLED jest konstrukcja samej matrycy.  

Co to jest OLED?

Zanim przejdziemy do rozważań, jaki telewizor wybrać, OLED czy QLED, najpierw powinniśmy poznać obie technologie. Są między nimi pewne podobieństwa, ale i duże różnice. Co to właściwie jest OLED? Pełna nazwa tej technologii brzmi Organic Light-Emitting Diode i oznacza organiczne diody emitujące światło. Matryca telewizorów OLED składa się z płaskich diod, które samodzielnie wydzielają światło. W przeciwieństwie do ekranów LED takie matryce nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Właśnie to sprawia, że matryce OLED cechują się praktycznie nieskończonym kontrastem, głęboką czernią i doskonale odwzorowanymi kolorami. Brak konieczności stosowania podświetlania ma wpływ nie tylko na jakość wyświetlanego obrazu, ale również na sam wygląd telewizora. Diody organiczne są bowiem wyjątkowo płaskie, dzięki czemu telewizory OLED są bardzo smukłe. Niektóre, tak jak np. telewizory LG OLED 4K mają zaledwie 2,57 mm grubości. Warto dodać, że panele OLED są stosowane tylko w ekranach o dużych przekątnych, zazwyczaj od 55 cali wzwyż.

OLED czy QLED

Czym jest technologia QLED?

Od pewnego czasu na rynku można spotkać się z technologią QLED, którą stosuje w swoich telewizorach marka Samsung. Można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja matrycy LED. Literka „Q” odnosi się do technologii „Quantum Dot”, co oznacza kropki kwantowe. Nanokryształy są umieszczone pomiędzy filtrami kolorów a diodami LED. W przeciwieństwie do ekranów LED, QLED-y nie emitują białego światła, tylko niebieskie. Dzięki temu na bieżąco zmienia się długość fali, co sprawia, że na ekranie wyświetlają się naturalne kolory, odpowiadające materiałowi źródłowemu. Oprócz tego telewizory QLED charakteryzują się krótkim czasem reakcji i wysoką jasność, także w trybie HDR. Dzięki temu będą dobrym rozwiązaniem dla graczy.  

OLED czy QLED
Źródło: www.news.samsung.com

OLED czy QLED? Który telewizor jest lepszy dla graczy?

Zarówno telewizory QLED, jak i OLED używane są w technologii telewizyjnej i oferują wysoką jakość dźwięku, jednak na tym kończą się podobieństwa. Jeśli chcemy kupić telewizor głównie po to, aby móc podłączyć do niego konsolę i grać w gry, dobrym wyborem będzie matryca QLED. Oferuje ona wysoki poziom jasności, nawet wyższy niż technologia OLED. Dzięki temu widoczność w grach jest znakomita. Poza tym telewizory QLED mogą się pochwalić jednym z najniższych na rynku input lagiem, czyli tzw. opóźnieniem w sterowaniu. Parametr ten jest podawany w milisekundach, a im jest on niższy, tym lepiej. Niski input lag jest szczególnie ważny w dynamicznych rozgrywkach, gdyż nawet ułamki sekund mogą zadecydować o wygranej lub porażce. Warto dodać, że telewizory QLED dysponują trybem gry i pozwalają dopasować opcje bezpośrednio dla potrzeb gracza.

  QLED OLED LED
Black Level Good Perfect Good
Motion Blur Great Perfect Good
Viewing Angle Poor Great Poor
Color volume Great Good Good
Gray Uniformity Average Good Average
Luminosity Good Good Great
Image Retention Great Poor Great
Źródło: www.lemmymorgan.com

Telewizor OLED czy QLED – który lepszy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza: QLED czy OLED. Obie matryce mają swoje zalety i oferują wysoką jakość obrazu. Jednakże uważam, że lepszy będzie telewizor OLED, gdyż dominuje nad telewizorem QLED pod kilkoma względami. Przede wszystkim oferuje znacznie głębszą czerń, dzięki czemu wszystkie ciemne ujęcia są doskonale widoczne. Poza tym telewizor OLED może pochwalić się jednolitą bielą, wysokim kontrastem i doskonałym odwzorowaniem kolorów. Doskonale nadaje się do oglądania programów, filmów i seriali. Dla niektórych przeszkodą w zakupie może być jedynie jego wysoka cena. Jeśli jednak mamy wystarczająco wysoki budżet, zdecydowanie warto w niego zainwestować. Świetne telewizory OLED ma w swojej ofercie marka LG, warto więc rozważyć wybór jednego z nich.

Telewizory QLED również mają swoje zalety i będą świetnym wyborem dla graczy komputerowych, gdyż dobrze radzą sobie w animacji i wyświetlaniu grafik. Mogą pochwalić się wysokim poziomem jasności, dzięki czemu sprawdzą się u osób, którym zależy na najlepszym obrazie HDR, a jednocześnie nie przeszkadza im zapalone światło. Należy również dodać, że telewizory QLED oferują szerszy kąt widzenia niż telewizory z matrycą OLED. Dzięki temu można wygodnie oglądać telewizję, siedząc z boku, a nie naprzeciwko telewizora.

 OLED czy QLED Telewizor LG OLED55B33LA

Rodzaj ekranu: OLED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
Smart TV: tak
 OLED czy QLED
 OLED czy QLED Telewizor Samsung QE55LS03BGUXXH

Rodzaj ekranu: QLED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
Smart TV: tak

 OLED czy QLED
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 4 Average: 4.8]
+ posts

Entuzjasta nowoczesnych rozwiązań w świecie sprzętów AGD. Jego zamiłowanie do technologii sprawia, że zawsze jest na bieżąco z innowacjami, które ułatwiają życie w domu. Jest wielkim fanem weekendowych wypadów po Polsce. Uwielbia odkrywać malownicze zakątki naszego kraju, od górskich szlaków po nadmorskie promenady.

Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Bezpieczniej na drodze, czyli jaki wideorejestrator wybrać?

25 marca, 2019
Close