Mikrofon na USB to uniwersalny model, który z łatwością podepniemy do komputera stacjonarnego lub laptopa. Możemy go wykorzystać do prowadzenia rozmów z rodziną, nagrywania podcastów, a nawet do komunikacji z innymi graczami w trakcie wirtualnej rozgrywki. Jaki mikrofon do komputera będzie najlepszy?
Rodzaje mikrofonów
Ze względu na rodzaj technologii, możemy wyróżnić mikrofon:
- Pojemnościowy – jest on zbudowany z ruchomych okładek i cienkiej siatki membranowej, które są ładowane polaryzowanym napięciem, tworząc kondensator. W wyniku drgań membrany zmienia się pojemność kondensatora, dzięki czemu powstają impulsy elektryczne, które następnie przekazywane są do rejestratora. Mikrofon pojemnościowy wymaga zasilania Phantom. Wyróżnia się wysoką czułością i precyzją w rejestrowaniu dźwięków, dlatego często jest wykorzystywany w studiach nagraniowych.
- Dynamiczny – cechuje się prostą i bardzo wytrzymałą konstrukcją. W jego wnętrzu znajduje się cienka membrana, do której przymocowana jest cewka. Oba te elementy znajdują się w obrębie pola magnetycznego. Fale akustyczne wprawiają membranę w drgania, co powoduje zmianę napięcia na cewce. W ten sposób powstaje sygnał dźwiękowy. Mikrofony dynamiczne cechują się niższą czułością i głośnością, ale za to dobrze znoszą wysokie ciśnienie akustyczne.
Mikrofony możemy podzielić również ze względu na sposób łączności na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze łączą się z komputerem za pomocą kabla. Najbardziej uniwersalne są modele na USB, ale w sprzedaży dostępne są również mikrofony z wtyczką mini-jack 3.5 mm lub 3-pinowy XLR. Z kolei mikrofony bezprzewodowe najczęściej łączą się poprzez moduł Bluetooth. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ zapewnia pełną mobilność. Należy jednak pamiętać o systematycznym ładowaniu akumulatora lub wymianie baterii.
Mikrofon na USB – przeznaczenie
Na rynku znajdziemy różne rodzaje mikrofonów – studyjny, estradowy, reporterski czy uniwersalny. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mikrofonów na USB, które podłącza się do komputera, laptopa lub innego urządzenia mobilnego. Przed zakupem warto więc zastanowić się, w jakim celu będziemy wykorzystywać mikrofon. Dzięki temu wybierzemy sprzęt, który dobrze dopasuje się do naszych potrzeb. Mikrofon na USB może być stosowany do:
- Prowadzenia rozmów – jeśli szukamy mikrofonu do komputera lub do laptopa, który będzie nam służył do prowadzenia rozmów z rodziną lub przyjaciółmi, z powodzeniem możemy wybrać budżetowy mikrofon o prostej konstrukcji. W takim przypadku kupowanie droższego i bardziej zaawansowanego modelu pojemnościowego mijałoby się z celem. Co innego, jeśli mikrofon ma być wykorzystywany dla biznesu. Wtedy ważna jest jakość konwersacji i dobre brzmienie, dlatego warto postawić na jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy.
- Nagrywania streamów, podcastów i wokalu – nasz głos powinien być wyrazisty i zrozumiały, a przy tym brzmieć naturalnie. Jeśli więc szukamy mikrofonu do streamowania lub nagrywania podcastów, powinniśmy wybrać wysokiej jakości urządzenie, gdyż różnego rodzaju trzaski i szumy są niedopuszczalne. Natomiast jeśli potrzebujemy mikrofonu wokalnego, wymagania będą już naprawdę wysokie. Najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofon pojemnościowy o dużej membranie i charakterystyce jednokierunkowej.
- Gier – mikrofon gamingowy powinien być solidny i wytrzymały, aby bez problemu zniósł niekontrolowane wybuchy złości lub radości, które towarzyszą graczom podczas wirtualnych rozgrywek. Do gier dobrym wyborem będą zarówno mikrofony pojemnościowe, jak i dynamiczne.
- Karaoke – konkurs karaoke zapewni wiele godzin świetnej zabawy, pod warunkiem, że nie przerodzi się w festiwal trzasków, szumów i innych zakłóceń. Do karaoke nie musimy kupować bardzo zaawansowanego mikrofonu, ale warto postawić na model lepszej jakości, by uniknąć problemów z zakłóceniami.
Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając mikrofon na USB?
- Czułość – określa, jak skutecznie mikrofon będzie w stanie rejestrować fale akustyczne. Wyższą czułością cechują się mikrofony pojemnościowe. Należy jednak pamiętać, że wysoka czułość nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem. Wiele zależy bowiem od rodzaju i wielkości pomieszczenia, w którym nagrywamy dźwięki.
- Pasmo przenoszenia – jest to częstotliwość fal dźwiękowych, jakie jest w stanie wytworzyć mikrofon i przesłać do urządzenia nagłaśniającego.
- Redukcja szumów – warto zwrócić uwagę, czy mikrofon na USB oferuje redukcję szumów, gdyż pozwala ona zminimalizować odgłosy dochodzące z otoczenia.
- Złącze – jak sama nazwa wskazuje, mikrofon na USB, podłącza się do portu USB w komputerze. Na rynku można jednak znaleźć mikrofony z wtykiem mini-jack albo wtyczką XLR 3.
- Kierunkowość – jest to zdolność mikrofonu do rejestrowania dźwięku płynącego z różnych kierunków. Możemy wyróżnić mikrofon jednokierunkowy, np. kardioidalny, dwukierunkowy oraz mikrofon wielokierunkowy (dookólny).
- Mocowanie – mikrofony do komputera zazwyczaj umieszczone są na statywie albo na stojaku, co zapewnia wygodę podczas nagrywania dźwięków.
Jaki mikrofon na USB wybrać?
Mikrofony na USB ma w swojej ofercie wielu producentów. Do najpopularniejszych należą: Tracer, Trust, Samson, Hiro, Audio-Technica, Novox, MXL czy Shure. Przy zakupie warto kierować się swoimi potrzebami, ale tez renomą producenta, gdyż jest to sygnał, że marka oferuje dobrej jakości urządzenia. Jeśli nie znamy się na parametrach technicznych mikrofonów, możemy również zasięgnąć opinii innych użytkowników i wybrać polecany przez nich mikrofon.
Comments