Wybór odpowiedniego telewizora do salonu może przysparzać wielu problemów. Musimy bowiem zdecydować nie tylko o przekątnej ekranu, ale również o jego rodzaju i rozdzielczości. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów telewizorów, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele wykorzystujące technologię LED. Czym charakteryzuje się telewizor LED? Jakie są jego mocne i słabe strony?

Telewizor LED – zasada działania

Na wstępie należy zaznaczyć, że telewizor LED jest rodzajem telewizora LCD. Posiada bowiem ten sam panel, różni się jedynie sposobem podświetlania matrycy. W telewizorach LCD główną rolę odgrywają świetlówki CCFL, które oświetlają piksele. Natomiast w odbiornikach LED światło emitują diody LED, co wpływa na doskonałe odwzorowanie kolorów.

W tego typu telewizorach wyświetlacze występują w dwóch wersjach – Edge LED i Full LED. Pierwsze to podświetlenie krawędziowe, w którym diody umieszczone są po bokach panelu. Takie rozwiązanie pozwoliło producentom stworzyć wyjątkowo cienkie ekrany, których grubość wynosi zaledwie 2,5 cm. Z drugiej strony, tak ulokowane diody nierówno podświetlają matrycę, przez co obraz jest jaśniejszy przy brzegach. W przypadku drugiego rodzaju podświetlenia, czyli Full LED, diody rozmieszczone są na całej tylnej powierzchni wyświetlacza. Dzięki temu równomiernie podświetlają ekran. Dobrze sprawdzą się zarówno podczas oglądania filmów, transmisji sportowych, jak również do grania w gry na konsolach.

telewizor LED

Zalety telewizorów LED

Telewizory LED występują we wszystkich rozmiarach. Dostępne są zarówno małe modele, z 19-calowymi ekranami, jak i większe, których przekątna wynosi nawet 65 cali. Cechują się również smukłością, co bardzo rzadko jest spotykane w telewizorach LCD. Z tego względu, nie zajmą wiele przestrzeni i będą świetnie prezentować się we wszystkich nowoczesnych wnętrzach. Ponadto, telewizor LED z pełnym podświetleniem oferuje doskonały kontrast i znakomicie odwzorowuje biel, czerń i pozostałe kolory. Ogromną zaletą takich telewizorów jest ich długa żywotność i wysoka energooszczędność. Pobierają znacznie mniej prądu niż telewizory LCD, a potrafią generować większą ilość światła.

Czy telewizory LED mają jakieś wady?

Telewizor LED posiada stosunkowo niewiele mankamentów. Jednym z nich jest przede wszystkim wysoka cena, szczególnie jeśli mowa o modelach oferujących najwyższe parametry. Należy jednak pamiętać, że diody LED są przyjazne dla naszego portfela w kontekście eksploatacji. Poważnym zarzutem jest również nierównomierne podświetlenie ekranu, co znacznie pogarsza jakość wyświetlanego obrazu. Dotyczy to jednak tylko modeli z podświetleniem Edge LED. Czasami pojawiają się również kłopoty z wyświetlaniem mocno kontrastujących ze sobą elementów, czyli np. jasnych obiektów na czarnym tle. Jednak problem ten dotyczy raczej starszych modeli telewizorów.

telewizor LED Telewizor TCL 55P635

Rodzaj ekranu: LED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
Częstotliwość odświeżania (Hz): 60
Smart TV: Tak
telewizor LED
telewizor LED Telewizor LG 55NANO763QA

Rodzaj ekranu: LED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
Częstotliwość odświeżania (Hz): 60
Smart TV: Tak
telewizor LED
telewizor LED Telewizor Philips 55PUS8818/1

Rodzaj ekranu: LED
Przekątna ekranu (cal): 55
Rozdzielczość obrazu: 3840 x 2160
Format HD: 4K
Częstotliwość odświeżania (Hz): 120
Smart TV: Tak
telewizor LED
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Zabierz muzykę ze sobą – kup głośnik bluetooth!

29 października, 2018
Close