Technologia rozwija się z każdym dniem, a urządzenia elektroniczne wyposażane są w nowoczesne funkcje, dzięki którym stają się coraz bardziej inteligentne. Od pewnego czasu rynek telewizorów zdominowały modele z funkcją Smart TV, która pozwala uzyskać dostęp do Internetu i korzystać z jego zasobów. Czemu służy technologia Smart TV i jakie są jej największe zalety?

Nowe TV Samsung 2020 Crystal UHD
Nowe TV Samsung 2020 Crystal UHD

Smart TV – co to jest?

Ostatnio na rynku dominują telewizory wyposażone w funkcję Smart TV, która pozwala połączyć urządzenie z Internetem. Jest to tzw. inteligentna telewizja, która jest podobna do zwykłej, ale dodatkowo zapewnia dostęp do Internetu i zwiększa jej możliwości za pomocą aplikacji. Smart TV pozwala na wyszukiwanie treści multimedialnych, korzystanie z serwisów społecznościowych, komunikatorów głosowych, a także przesyłanie plików ze smartfona na ekran telewizora. Ponadto, za pośrednictwem Smart TV można sprawdzać pocztę elektroniczną, wykonywać przelewy, dokonywać zakupów online oraz korzystać z aplikacji służących do odtwarzania muzyki lub uprawiania sportu. Funkcję Smart TV uruchamia się i steruje za pomocą pilota, choć w większości telewizorów możliwe jest sterowanie za pomocą głosu oraz sparowanie telewizora ze smartfonem.

Jak działa Smart TV?

Tradycyjne odbiorniki należy podłączyć do komputera lub laptopa, aby mieć dostęp do treści internetowych. W inteligentnych telewizorach nie ma już takiej potrzeby, ponieważ wyposażone są one w bezprzewodową technologię Wi-Fi, która zapewnia dostęp do sieci domowej bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń. Aby móc korzystać ze Smart TV, wystarczy uruchomić platformę i skonfigurować sieć. Telewizory ze Smart TV posiadają własny system operacyjny, dlatego menu główne i sposób zarządzania aplikacjami różnią się w zależności od marki i modelu telewizora. Do najpopularniejszych należą: system Android TV, Smart Hub i webOS, dostępny w telewizorach Samsung. Po zalogowaniu, w menu Smart TV wyświetli się lista aplikacji, z których użytkownicy mogą korzystać. Niektóre aplikacje są wstępnie załadowane, zaś inne można pobrać z biblioteki i dodać do listy.

Jakie są zalety Smart TV?

Największą zaletą telewizorów ze Smart TV jest dostęp do szerokiej bazy, która oferuje różnorodne treści – programy telewizyjne, filmy, seriale, muzykę, a nawet gry zręcznościowe i wyścigowe. Można korzystać z treści bezpłatnych lub wykupić dostęp do źródeł płatnych. Duża grupa użytkowników wykorzystuje funkcję Smart TV do korzystania z aplikacji VOD, czyli wideo na życzenie. Do najpopularniejszych aplikacji należą: Netflix, Ipla, Kinoplex, TVN Player i Showmax. Wszystkie treści, które dostępne są „na żądanie”, można uruchomić i zatrzymać w dowolnym momencie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli w telewizji nie znaleźliśmy żadnego interesującego nas programu. Kolejną zaletą inteligentnych telewizorów jest możliwość połączenia ze smartfonem, tabletem czy laptopem, dzięki czemu można wygodnie wyświetlać treści multimedialne na ekranie telewizora, bez konieczności przegrywania ich na pendrive’a czy kartę pamięci. Dodatkowym atutem są dedykowane aplikacje od producenta, dzięki którym można zamienić każdego smartfona w pilot do telewizora.

Telewizor Philips 65PUS6503/12 Telewizor Philips 65PUS6503/12

Rodzaj ekranu LED
Klasa efektywności energetycznej A+
Zużycie energii w trybie włączenia (W) 98
Przekątna ekranu (cal) 65
Przekątna ekranu (cm) 164
Rozdzielczość obrazu 3840 x 2160
Telewizor Samsung UE49NU7302KXXH Telewizor Samsung UE49NU7302KXXH

Rodzaj ekranu LED
Klasa efektywności energetycznej A
Zużycie energii w trybie włączenia (W) 90
Przekątna ekranu (cal) 49
Przekątna ekranu (cm) 123
Rozdzielczość obrazu 3840 x 2160
Telewizor Kruger&Matz KM0249UHD-S3 Telewizor Kruger&Matz KM0249UHD-S3

Rodzaj ekranu D-LED
Klasa efektywności energetycznej A+
Zużycie energii w trybie włączenia (W) 68
Przekątna ekranu (cal) 49
Przekątna ekranu (cm) 123
Rozdzielczość obrazu 3840 x 2160
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

NEXT STORY

Close

Czym się charakteryzuje telewizor LED?

22 listopada, 2019
Close