Jednym z najważniejszych elementów laptopa jest ekran, ponieważ ma on duży wpływ na komfort użytkowania. Mniejsze ekrany nadają się jedynie do sporządzania notatek i wykonywania prostych prac biurowych. Natomiast na większych można wygodnie oglądać filmy i seriale, a nawet z powodzeniem grać w gry. Oprócz wielkości i rodzaju zastosowanego ekranu, ważna jest również jego matryca. Obecnie do wyboru są dwie: matowa i błyszcząca. Jakie są ich zalety i wady?

Matryca matowa – zalety i wady

Laptopy z matrycą matową dobrze sprawdzą się w każdych warunkach oświetleniowych. Nie odbijają promieni słonecznych, dzięki czemu można z nich korzystać nawet w intensywnie oświetlonych pomieszczeniach lub w czasie mocnego słońca, np. w ogródku lub na plaży. Ich dużą zaletą jest również to, że nie męczą oczu tak bardzo, jak matryce błyszczące. Z tego względu, będą dobrym wyborem dla osób, które codziennie spędzają wiele godzin przed laptopem. Powłoka matowa jest również łatwiejsza do utrzymania w czystości, ponieważ odciski palców nie są na niej widoczne.

Koszt produkcji matowej matrycy jest jednak bardzo wysoki, przez co spotykane są one raczej w droższych modelach laptopów. Częściej występują w modelach biznesowych niż tych przeznaczonych do użytku domowego. Ich przeciwnicy zarzucają im, że wyświetlane kolory są mniej intensywne niż w przypadku ekranów z powłoką błyszczącą.

laptop

Błyszcząca powłoka – zalety i wady

Zdecydowana większość dostępnych na rynku laptopów posiada ekran z powłoką błyszczącą. Jej główną zaletą są intensywne, nasycone kolory i wysoki kontrast, dzięki czemu znakomicie nadaje się dla osób, które wykorzystują laptopa do oglądania filmów i seriali, grania w gry komputerowe, czy odtwarzania zdjęć. Tego typu matryca świetnie radzi sobie również w ciemnych pomieszczeniach – docenią więc ją osoby, które korzystają z laptopa do późnych godzin nocnych.

Niestety błyszczące matryce nie są pozbawione wad. W przeciwieństwie do powłoki matowej, odbijają promienie słoneczne, przez co na ekranie tworzą się refleksy świetlne, które znacznie utrudniają pracę. Nie nadają się więc do pracy w mocno oświetlonych pokojach czy nasłonecznionych miejscach, ponieważ zmuszają wzrok do dodatkowego wysiłku. Niektórzy zarzucają im również, że przekłamują kolory i podbijają kontrast, na co szczególnie muszą uważać osoby zajmujące się grafiką i obróbką zdjęć.

Co wybrać?

Obie matryce mają pewne zalety i wady i dedykowane są do pracy w odmiennych warunkach. Dlatego wybór matrycy będzie przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli laptop będzie wykorzystywany głównie poza domem, np. na spotkaniach biznesowych w kawiarniach, to lepszym wyborem będzie matryca matowa. Natomiast matryca błyszcząca doskonale sprawdzi się w domowych warunkach – do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy przy różnych pracach biurowych.

laptop Laptop Acer E5-576-392H

Przekątna ekranu (cal): 15.6
Typ matrycy: Full-HD
Rodzaj powłoki matrycy: Matowa
Model procesora: Intel Core i3-8130U
Zainstalowana pamięć: RAM 6 GB
Rodzaj pamięci: RAM DDR3
Układ graficzny: Intel UHD Graphics 620
laptop
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

NEXT STORY

Close

Jakie słuchawki dla sportowca?

14 maja, 2019
Close