Jednym z najważniejszych elementów laptopa jest ekran, ponieważ ma on duży wpływ na komfort użytkowania. Mniejsze ekrany nadają się jedynie do sporządzania notatek i wykonywania prostych prac biurowych. Natomiast na większych można wygodnie oglądać filmy i seriale, a nawet z powodzeniem grać w gry. Oprócz wielkości i rodzaju zastosowanego ekranu, ważna jest również jego matryca. Obecnie do wyboru są dwie: matowa i błyszcząca. Jaki laptop wybrać? Przedstawiamy zalety i wady obu tych rozwiązań.

Matryca matowa – zalety i wady

Laptopy z matrycą matową dobrze sprawdzą się w każdych warunkach oświetleniowych. Nie odbijają promieni słonecznych, dzięki czemu można z nich korzystać nawet w intensywnie oświetlonych pomieszczeniach lub w czasie mocnego słońca, np. w ogródku lub na plaży. Ich dużą zaletą jest również to, że nie męczą oczu tak bardzo, jak matryce błyszczące. Z tego względu, będą dobrym wyborem dla osób, które codziennie spędzają wiele godzin przed laptopem. Powłoka matowa jest również łatwiejsza do utrzymania w czystości, ponieważ odciski palców nie są na niej widoczne.

Koszt produkcji matowej matrycy jest jednak bardzo wysoki, przez co spotykane są one raczej w droższych modelach laptopów. Częściej występują w modelach biznesowych niż tych przeznaczonych do użytku domowego. Ich przeciwnicy zarzucają im, że wyświetlane kolory są mniej intensywne niż w przypadku ekranów z powłoką błyszczącą.

laptop

Błyszcząca powłoka – zalety i wady

Zdecydowana większość dostępnych na rynku laptopów posiada ekran z powłoką błyszczącą. Jej główną zaletą są intensywne, nasycone kolory i wysoki kontrast, dzięki czemu znakomicie nadaje się dla osób, które wykorzystują laptopa do oglądania filmów i seriali, grania w gry komputerowe, czy odtwarzania zdjęć. Tego typu matryca świetnie radzi sobie również w ciemnych pomieszczeniach – docenią więc ją osoby, które korzystają z laptopa do późnych godzin nocnych.

Niestety błyszczące matryce nie są pozbawione wad. W przeciwieństwie do powłoki matowej, odbijają promienie słoneczne, przez co na ekranie tworzą się refleksy świetlne, które znacznie utrudniają pracę. Nie nadają się więc do pracy w mocno oświetlonych pokojach czy nasłonecznionych miejscach, ponieważ zmuszają wzrok do dodatkowego wysiłku. Niektórzy zarzucają im również, że przekłamują kolory i podbijają kontrast, na co szczególnie muszą uważać osoby zajmujące się grafiką i obróbką zdjęć.

Co wybrać?

Obie matryce mają pewne zalety i wady i dedykowane są do pracy w odmiennych warunkach. Dlatego wybór matrycy będzie przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli laptop będzie wykorzystywany głównie poza domem, np. na spotkaniach biznesowych w kawiarniach, to lepszym wyborem będzie matryca matowa. Natomiast matryca błyszcząca doskonale sprawdzi się w domowych warunkach – do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy przy różnych pracach biurowych.

laptop Laptop ASUS X515JA-BQ3209W

Przekątna ekranu (cal): 15.6
Typ matrycy: IPS
Rodzaj powłoki matrycy: Matowa
Model procesora: Intel Core i5-1035G1
Zainstalowana pamięć: RAM: 8 GB
Układ graficzny: Intel UHD Graphics
laptop
laptop Laptop HP 15s-fq5244nw (712N3EA

Przekątna ekranu (cal): 15.6
Typ matrycy: IPS
Rodzaj powłoki matrycy: Antyrefleksyjna
Model procesora: Intel Core™ i5-1235U
Zainstalowana pamięć: RAM: 8 GB
Układ graficzny: Intel Iris X
laptop
laptop Laptop Acer Aspire 7 A715-43G-R8ZW

Przekątna ekranu (cal): 15.6
Typ matrycy: IPS
Rodzaj powłoki matrycy: Matowa
Model procesora: AMD Ryzen 5 5625U
Zainstalowana pamięć: RAM: 16 GB
Układ graficzny: AMD Radeon RX Vega 7
laptop
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Jak wybrać dobry odtwarzacz Blu-ray?

7 stycznia, 2019
Close