W dzisiejszych czasach Internet towarzyszy nam praktycznie cały czas. Korzystamy z niego w domu, na uczelni, na mieście. Mamy go w smartfonach, tabletach – jest wszędzie! A zastanawialiście się czasem jak to możliwe i dlaczego nie jesteśmy uzależnieni od długich kabli? Pamiętacie czasy, kiedy Internet był podpięty do komputera za pomocą kabla? Na szczęście to już dawno minęło! Na rynku pojawił się router, dzięki któremu korzystanie z Internetu stało się wygodniejsze! Czym jest router? Ile kosztuje? Na jakiej zasadzie działa? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

router

Czym jest router i jak działa?

Router jest niewielkim urządzeniem, który odpowiedzialny jest za rozdzielenie sygnału internetowego na kilka urządzeń. Wiadomo – jeśli mamy w domu kilka komputerów, tablet i jeszcze smartfona, chcielibyśmy, żeby Internet działał na wszystkich urządzeniach – a router w domu nam to umożliwia. Nadaje on wszystkim sprzętom adres IP i tworzy tak zwaną sieć lokalną. Możemy więc korzystać z telefonu, laptopa, tableta bez ograniczeń, w każdym dowolnym miejscu w domu. Kiedyś musieliśmy używać kabli – dziś, wystarczy małe urządzenie w postaci routera, które dzieli Internet na wszystkie urządzenia. Dzięki temu, mamy pełną swobodę podczas korzystania z sieci.

router Router ASUS RT-AC1200 v.2
6


Częstotliwość pracy (GHz): 4, 5, 2.4
Antena: Antena zewnętrzna
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej (Mb/s): 867
router
router Router Xiaomi AC1200

Częstotliwość pracy (GHz): 5, 2.4
Antena: Antena zewnętrzna
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej (Mb/s): 867
router
router Router TP-Link Archer A8 Mu-Mimo AC1900

Częstotliwość pracy (GHz): 4, 5, 2.4
Antena: Antena zewnętrzna
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej (Mb/s): 1300
router

Czy modem to to samo co router?

Wiele osób, podczas zakładania Internetu myli modem z routerem. Warto wiedzieć, że są to dwa – zupełnie inne urządzenia. Modem umożliwia nam korzystanie z Internetu w naszym domu – sprawia, że jest on po prostu ‘dostępny’. Router natomiast – tak jak wcześniej mówiliśmy – rozdziela sieć na kilka urządzeń.

Ile kosztuje router?

Jeśli poszperamy w sieci, to znajdziemy routery już od 40 złotych. Trzeba mieć jednak świadomość, że są to urządzenia o małej wydajności, które mogą przysporzyć więcej problemów (i nerwów) niż pożytku. Nie warto łapać się ‘super okazji’ – lepiej wybrać droższy model o większej wydajności, który posłuży nam przez lata.

router

Na co zwrócić uwagę?

Mogłoby się wydawać, że router to router i poszczególne modele niczym się od siebie nie różnią. Oczywiście jest to błąd. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń – możemy spotkać lepsze, jak również gorsze modele. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrze? Niezwykle ważna jest wydajność routera. Oczywiście każdy model oferuje inny standard Wi-Fi przeważnie są to wartości od 150 Mb/s. Warto wybrać router o większej wydajności – wtedy Internet będzie działał dużo sprawniej. Okazuje się, że router może posiadać także różne dodatkowe funkcje, z których warto korzystać. Przykładem może być funkcja pozwalająca na blokadę adresów IP oraz stron.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Zabierz muzykę ze sobą – kup głośnik bluetooth!

29 października, 2018
Close