W dzisiejszych czasach Internet towarzyszy nam praktycznie cały czas. Korzystamy z niego w domu, na uczelni, na mieście. Mamy go w smartfonach, tabletach – jest wszędzie! A zastanawialiście się czasem jak to możliwe i dlaczego nie jesteśmy uzależnieni od długich kabli? Pamiętacie czasy, kiedy Internet był podpięty do komputera za pomocą kabla? Na szczęście to już dawno minęło! Na rynku pojawił się router, dzięki któremu korzystanie z Internetu stało się wygodniejsze! Czym jest router? Ile kosztuje? Na jakiej zasadzie działa? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Czym jest router i jak działa?

Router jest niewielkim urządzeniem, który odpowiedzialny jest za rozdzielenie sygnału internetowego na kilka urządzeń. Wiadomo – jeśli mamy w domu kilka komputerów, tablet i jeszcze smartfona, chcielibyśmy, żeby Internet działał na wszystkich urządzeniach – a router w domu nam to umożliwia. Nadaje on wszystkim sprzętom adres IP i tworzy tak zwaną sieć lokalną. Możemy więc korzystać z telefonu, laptopa, tableta bez ograniczeń, w każdym dowolnym miejscu w domu. Kiedyś musieliśmy używać kabli – dziś, wystarczy małe urządzenie w postaci routera, które dzieli Internet na wszystkie urządzenia. Dzięki temu, mamy pełną swobodę podczas korzystania z sieci.

Adapter Wi-Fi
Tenda U6
Moc nadajnika: <20 dBm
Interfejs: USB 2.0
Częstotliwość operacyjna (GHz): 2.4 - 2.4835 GHz
Router
D-Link DIR-605L
Złącza WAN : 1x 10/100BaseTX (RJ45)
Złącza LAN : 4x 10/100BaseTX (RJ45)
Konfiguracja i zarządzanie: Przeglądarka WWW
Router
Tenda AC 10
Antena : 4x 5 dBi
Złącza LAN : 3x 10/100/1000BaseT (RJ45)
Przepustowość:
867 Mbps - 5 GHz
300 Mbps - 2.4 GHz

Czy modem to to samo co router?

Wiele osób, podczas zakładania Internetu myli modem z routerem. Warto wiedzieć, że są to dwa – zupełnie inne urządzenia. Modem umożliwia nam korzystanie z Internetu w naszym domu – sprawia, że jest on po prostu ‘dostępny’. Router natomiast – tak jak wcześniej mówiliśmy – rozdziela sieć na kilka urządzeń.

Ile kosztuje router?

Jeśli poszperamy w sieci, to znajdziemy routery już od 30-tu złotych. Trzeba mieć jednak świadomość, że są to urządzenia o małej wydajności, które mogą przysporzyć więcej problemów (i nerwów) niż pożytku. Nie warto łapać się ‘super okazji’ – lepiej wybrać droższy model o większej wydajności, który posłuży nam przez lata.

Na co zwrócić uwagę?

Mogłoby się wydawać, że router to router i poszczególne modele niczym się od siebie nie różnią. Oczywiście jest to błąd. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń – możemy spotkać lepsze, jak również gorsze modele. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrze? Niezwykle ważna jest wydajność routera. Oczywiście każdy model oferuje inny standard Wi-Fi przeważnie są to wartości od 150 Mb/s. Warto wybrać router o większej wydajności – wtedy Internet będzie działał dużo sprawniej. Okazuje się, że router może posiadać także różne dodatkowe funkcje, z których warto korzystać. Przykładem może być funkcja pozwalająca na blokadę adresów IP oraz stron.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

NEXT STORY

Close

5 pytań, na które musisz odpowiedzieć przed zakupem laptopa

5 grudnia, 2019
Close