Kiedyś kamerę mogliśmy spotkać jedynie na weselu w rękach kamerzysty lub w czasie oglądania kulisów jakiegoś programu. Jeszcze do niedawna kojarzyła nam się z dużym nieporęcznym sprzętem, na który nie ma miejsca w domowym zaciszu. Dzisiaj jest inaczej – w zasięgu ręki mamy kamery cyfrowe, które są małe, zgrabne i poręczne. Oczywiście, jednocześnie posiadają spore możliwości oraz dodatkowe funkcje. Asortyment tego typu sprzętu jest ogromny, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania kamery cyfrowej. Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Ekran kamery cyfrowej
Większość kamer wyposażona jest w ekrany LCD, dzięki którym możemy kontrolować to, co nagrywamy. Ważne dla nas powinny być standardowe parametry, takie jak wielkość oraz rozdzielczość. Oprócz tego ważne są również inne parametry. Zawsze powinniśmy przetestować dany model jeszcze w sklepie. Warto zwrócić uwagę na jasność ekranu – im wyższa, tym lepiej. Ponadto, podczas użytkowania bardzo pomocna okazuje się dotykowa obsługa ekranu. Kamera cyfrowa powinna mieć duży i jasny ekran , który ułatwi nagrywanie. Należy jednak pamiętać, że w takich “warunkach” bateria wyczerpie się dość szybko.
Obiektyw kamery cyfrowej
Najważniejszą funkcją kamery cyfrowej jest możliwość przybliżania i oddalania naszych obiektów. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje zoomu – optyczny i cyfrowy. Lepiej brać pod uwagę zoom optyczny, gdyż gwarantuje on wysoką jakość obrazu. Im wyższa wartość zoom, tym lepiej. W przypadku zoomu cyfrowego, każde przybliżenie skutkuje utratą jakości, obraz staje się ziarnisty lub niewyraźny.
Oprócz zoomu, powinniśmy zwrócić również uwagę na ogniskową oraz jakość obiektywu. W przypadku ogniskowej – im jest mniejsza, tym kamera cyfrowa będzie w stanie zarejestrować szerszy kadr. Jest to bardzo pomocne podczas nagrywania krajobrazów czy niewielkich pomieszczeń. Jeśli chodzi o jasność, to niższa wartość zapewni nam jaśniejszy obraz. Wpływa ona również bezpośrednio na ostrość oraz jakość naszego filmu.
Stabilizacja obrazu w kamerze cyfrowej
Optyczna stabilizacja obrazu – w tym przypadku za całą stabilizację odpowiada nasz obiektyw. Jego mechanizmy poruszają się w taki sposób, żeby zredukować ruch rąk. W przypadku cyfrowej stabilizacji, obraz modyfikowany jest dopiero po nagraniu filmu za pomocą wbudowanych układów elektronicznych.
Czas nagrywania kamerą
Nie ma co ukrywać – czas nagrywania jest bardzo ważnym elementem podczas kręcenia filmów. Za wszystkim stoi akumulator. Najlepiej, aby był pojemny – wtedy urządzenie będzie działało dłużej. Zawsze, bez względu na pojemność akumulatora, warto zaopatrzyć się w dodatkową baterię, która przyda się, gdy pierwsza się rozładuje. Musimy pamiętać, że duży wyświetlacz, czy wielokrotne odtwarzanie nagranego przez nas filmu przyczyniają się do wyczerpania baterii.
Comments