Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się niezwykle funkcjonalne zegarki. Smartwatch to innowacyjne urządzenia, bardzo zaawansowane technologicznie. Nie tylko elegancko się prezentuje i daje możliwość sprawdzenia godziny, ale także monitoruje nasz trening, czynności życiowe, odbiera połączenia i powiadomienia, a także daje możliwość płatności w sklepach. Płatność bezdotykowa cieszy się dużym uznaniem, a jeżeli chodzi o bankowość i finanse Polska jest krajem bardzo dobrze rozwiniętym. Biorąc pod uwagę te fakty, nic więc dziwnego, że powstały smartwatche z NFC. Czym one są i jakie korzyści przynoszą, rozważymy w poniższym artykule.

Czym jest NFC?

Rozwinięcie skrótu NFC oznacza komunikację zbliżeniową. Co to właściwie znaczy? Urządzenia wyposażone w NFC zyskują możliwość przesyłania danych zbliżeniowo i umożliwiają sparowanie zegarka ze smartfonem. Po co się go stosuje? Aby dokonać płatności w komfortowy i nowoczesny sposób.

Gdzie można zapłacić zbliżeniowo smartwatchem? Zegarki NFC posiadają opcję dokonania płatności zbliżeniowej zarówno w sklepach, restauracjach, jak i wielu innych lokalach. Płatność zegarkiem jest możliwa w każdym miejscu, w którym można dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą karty.

Technologia NFC

Jak płacić zegarkiem?

Dostosowanie zegarka do płatności zbliżeniowych jest już na pewno dobrze znane ludziom, którzy płacili telefonem. W pierwszej kolejności powinna zostać uruchomiona aplikacja do płatności. Wśród takich rozróżniamy między innymi Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay i Xiaomi Pay. Kolejnym krokiem, jaki należy uczynić to dodanie do aplikacji karty płatniczej i wpisanie odpowiednich danych.

Jak zapłacić zegarkiem, dowiemy się na najbliższych zakupach. Aby poradzić sobie z taką płatnością, przy kasie należy uruchomić aplikacje i zbliżyć smartwatch do terminala. Jeżeli płatność została wykonana prawidłowo, poinformuje nas o tym sygnał dźwiękowy, powiadomienie tekstowe lub wibracje. Jest to forma płatności ceniona przez konsumentów ze względu na wygodę i oszczędność czasu, a nawet nerwów, które towarzyszą podczas poszukiwania karty lub odpowiedniego nominału. Poza tym o zegarku ciężko zapomnieć, jeżeli ma się go cały czas na ręku.

Smartwatch z NFC - możliwość płatności zbliżeniowych

Aplikacje płatnicze

Aplikacje płatnicze to pewnego rodzaju wirtualne, elektroniczne portfele, w których “przechowujemy” swoje karty. Dzięki takiej aplikacji komfortowo radzimy sobie z płatnościami, gdzie i kiedy chcemy. Oto kilka dostępnych do pobrania systemów płatniczych:

Google Pay

Google Pay cieszy się dużą popularnością i zaufaniem. Jest przeznaczony dla użytkowników, którzy posiadają telefony z androidem. Aby zacząć z niej korzystać należy pobrać aplikację, zalogować się na swoje konto Google, które na pewno posiada każdy właściciel Androida, a następnie dodać kartę płatniczą. Oczywiście do płatności potrzebne jest odpowiednie urządzenie, czyli między innymi zegarek z modułem NFC. Dzięki takiej metodzie nie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą karty lub gotówki. Aplikacja Google Pay współdziała z wieloma zegarkami różnych marek. Obsługuje większość banków.

Apple Pay

Apple Pay to aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach systemu IOS. W przeciwieństwie do aplikacji Google Pay, działa tylko i wyłącznie z zegarkami firmy Apple. Obsługuje kilkanaście banków, a aby ją uruchomić podczas płacenia, należy wcisnąć na zegarku boczny przycisk i przybliżyć do terminala, gdy pojawi się ikonka karty.

Garmin Pay

Aplikacja płatnicza stworzona z myślą o obsłudze zegarków firmy Garmin, także jej działanie ogranicza się głównie do zegarków z tej serii. Aby umożliwić sobie płatności poprzez smartwatche, należy pobrać aplikację, która jest kompatybilna z urządzeniami z systemem Android i iOS. Następnie należy w aplikacji dodać swój zegarek, utworzyć portfel, dodać kartę płatniczą, a na koniec ustawić hasło.

FitBit Pay

FitBit Pay to aplikacja, która jeszcze nie cieszy się tak dużą popularnością jak poprzednicy i nie obsługuje tak dużej ilości banków, jednak wszystko wskazuje na to, że prężnie się rozwija. Technologia FitBit wykorzystywana jest zarówno w zegarkach, jak i opaskach, a aplikacja mobilna obsługiwana jest w ten sam sposób co większość systemów płatniczych. Aby móc płacić zegarkiem należy dodać swoją kartę do FitBit Wallet.

Xiaomi Pay

Aplikacja dedykowana opasce Xiaomi Mi Band 6 NFC i jak do tej pory to jedyne urządzenie, które jest z nią kompatybilne, a co za tym idzie, obsługuje ją także niewielka liczba banków.

Samsung Pay

Usługa, z którą nie zapłacisz w Polsce Mimo że marka Samsung oferuje wiele smartwatchy z modułem NFC, to nie są one wspierane przez polskie banki i systemy płatności. Najnowsze smartwatche Samsunga mają jednak możliwość obsługi standardu Google Pay, dzięki czemu można już cieszyć się ich funkcjonalnością. Ponadto na przełomie sierpnia i lipca 2022 r. MasterCards i Samsung ogłosiły swoją współpracę w kwestii rozszerzenia działania Samsung Pay na terenie Europy, dzięki czemu, może niedługo będzie możliwość płacenia starszymi smartfonami.

Aplikacje do płatności zbliżeniowych

Zegarek NFC, jaki wybrać?

Oferta smartwatchów jest bardzo szeroka, a oferowane przez producentów funkcje nowoczesne i pożądane przez konsumentów. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych smartwatchy, które sprostają nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom! Poniżej przedstawiamy ranking zegarków z NFC.

10. Xiaomi Mi Band 6 NFC

Opaska od firmy Xiaomi to świetna i nieco zgrabniejsza alternatywa dla klasycznego smartwatcha, która umożliwia płatności zbliżeniowe. Oferuje dobry jakościowo wyświetlacz AMOLED, a także aż 60 możliwości ustawienia tła. Prócz tego jest wysoce funkcjonalna, gwarantuje precyzyjne pomiary pulsu i natlenienia krwi, monitorowanie snu, a także monitorowanie aż 30 różnych rodzajów aktywności. Ponadto wyróżnia je atrakcyjna, niska cena.

9. Suunto 7 Titanium

Do idealny model dla wszystkich, którzy cenią sobie aktywność i prowadzą zdrowy tryb życia. Posiada aż 70 trybów, monitoruje czynności życiowe organizmu, sen, a także pozwala sterować playlistą i spełnia inne standardowe funkcje smartwatchy. Zegarki mają wbudowany GPS i dostęp do map terenowych niezastąpionych do planowania podróży i treningów.

8. Garmin Vivoactive 4S

To damski model praktycznego zegarka z funkcją monitorowania energii, planami treningowymi oraz pulsoksymetrem. Smartwatch oferuje dostęp do funkcji wykrywania bezpieczeństwa i informowania o aktualnym położeniu. To solidny i funkcjonalny zegarek z NFC, który współdziała z aplikacją Garmin Pay.

7. Huawei Watch 3 Pro Sport Lte

Elegancki i wytrzymały smartwatch z wieloma przydatnymi funkcjami. Jest wodoodporny, niezwykle czuły i estetyczny. Współdziała z każdym smartfonem. Możliwości, jakie oferuje to wysoka wydajność baterii, prowadzenie rozmów bez używania telefonu poprzez ten sam numer, jaki posiadamy w swoim telefonie oraz korzystania z tej samej transmisji danych. Oczywiście, jak większość smartfonów gwarantuje monitoring czynności życiowych, treningu i oferuje wiele trybów sportowych oraz ćwiczeń.

6. Garmin Venu

To zegarek z wyświetlaczem AMOLED i GPS. Potrafi działać aż do pięciu dni na jednym naładowaniu. Pozwala uzyskać dostęp do wskazówek treningowych, jest stworzony z myślą o osobach aktywnych, dlatego oferuje dostęp aż do dwudziestu aplikacji sportowych. Oferuje monitorowanie zdrowia i dostęp do ulubionej playlisty.

5. Garmin Fenix

To odpowiedni wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie aktywne wycieczki. W smartwatchu dostępne są funkcję pomiaru wydajności podczas biegania i jazdy na rowerze. Bateria wytrzymuje bardzo długo. Pulsoksymetr przydaje się podczas aktywności fitness. Posiada funkcję monitorowania nawodnienia, wyświetla statystyki treningu, sprawdza rezerwy energii twojego organizmu, a także oblicza czas regeneracji po treningu. Jest zatem niezastąpiony w wielu aspektach, bo oprócz tego, oczywiście gwarantuje płatności zbliżeniowe, jak wszystkie zegarki w naszym rankingu.

4. Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46 mm

Smartwatch posiada wyświetlacz AMOLED, ponadczasowy design, a do tego jest wodoodporny. Oferuję szeroką funkcjonalność, poza możliwością płacenia zbliżeniowego, posiada również funkcję szybkiej analizy składu ciała, a posiadając taką wiedzę, łatwiej zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Pozwala na pomiar ciśnienia krwi, tętna oraz EKG. Z dokładnością monitoruje i analizuje sen, a także rozpoznaje sytuację wypadkową i wysyła powiadomienie do numeru kontaktowego. Szczegółowo analizuje trening, oblicza spalone kalorie i monitoruje wiele aktywności.

3. HUAWEI Watch 3 Pro Elite Titanium LTE

To stylowy, elegancki zegarek, który gwarantuje całodobowe monitorowanie natlenienia krwi, prowadzenie rozmów głosowych, długą żywotność baterii i oczywiście monitorowanie aspektów zdrowotnych. Dzięki funkcji eSIM można korzystać z zegarka z tym samym numerem, jaki posiadamy w smartfonie. Jest oczywiście dużą pomocą podczas treningu, posiada bowiem ponad 100 trybów sportowych, GPS, możliwość sterowania listami odtwarzania, a także elegancki, ponadczasowy design.

2. APPLE Watch Series 5 GPS + Cellular

To zegarek, który sprawdzi się zarówno jako zegarek damski, jak i męski, podobnie jak większość zegarków w naszym rankingu. Posiada matrycę OLED, monitoruje wiele aktywności. Umożliwia obsługę połączeń, a także posiada czujnik EKG, licznik spalonych kalorii, monitor pracy serca, GPS, kompas, przyspieszeniomierz i wiele innych. Wyróżnia go ponadczasowy design i elegancja oraz bardzo czułe i intuicyjne sterowanie. Czas pracy wynosi aż do 18 godzin.

1. APPLE Watch Series 7 GPS + Cellular

Niezwykle solidny smartwatch. Odporny na pył i wodę. Oferuje możliwość monitorowania natlenienia krwi, sprawdzenie tętna oraz monitorowanie treningu i snu. Podczas analizy snu, daje możliwość wytworzenia odpowiednich nawyków, by zapewnić sobie jak najlepszą regenerację. Gwarantuje dostęp do wielu treningów i playlisty Apple Music. Smartwatch posiada wyraźny i intuicyjny wyświetlacz i dostęp do innowacyjnej aplikacji Mapy. Jest niesłychane funkcjonalny i nowoczesny.

Smartwatch - funkcje

Czy można znaleźć dobry tani, smartwatch?

W sklepach oferujących smartwatche z łatwością można znaleźć ładne i funkcjonalne urządzenia z dostępnymi płatnościami NFC, które można zakupić w atrakcyjnej cenie. Nie trzeba wydawać milionów, aby zyskać urządzenie na miarę swoich oczekiwań. Przyjrzyjmy się zatem zegarkom dostępnym za przystępną kwotę. Poniżej przedstawiamy tani smartwatch z NFC do 500 zł.

  • FitBit Charge 4 Wygodny i solidny zegarek, wodoodporny oraz z wygodnym w użytkowaniu wyświetlaczem AMOLED. Zegarek umożliwia monitorowanie snu i aktywności, liczy spalone kalorie i ilość wykonanych kroków. Posiada oczywiście możliwość płatności zbliżeniowych i współdziała z aplikacją Fitbit Pay. Dzięki GPS określisz swoje położenie. Jest najlepszym przyjacielem osób, którym zależy na zwiększeniu aktywności fizycznej. Cechuje go niezwykle wytrzymała bateria i wysoka jakość w stosunku do niskiej ceny, w jakiej występuje.

Jeżeli budżet na to pozwala, to z łatwością znajdziemy też bardzo dobre zegarki z NFC do 1000 zł. Oto jeden z nich.

  • HUAWEI Watch GT 3 42 mm Active Cechuje go ponadczasowy design, precyzyjne pomiary i długi, bo aż dwutygodniowy czas pracy baterii. Pozwala monitorować tętno i wykonać pomiar stresu. Można go spersonalizować i dzięki temu otrzymywać powiadomienia dotyczące dziennego spożycia wody, przyjmowania leków lub przypomnienia o treningu. Posiada ponad 100 trybów treningowych, a także GPS, który pozwala na dokładnie określenie lokalizacji. To duża funkcjonalność, ciekawy design i pomoc w utrzymaniu zdrowego trybu życia w atrakcyjnej cenie.

Smartwatch z NFC — czy warto?

Czy warto zakupić smartwatch z możliwością płacenia zbliżeniowego? Oczywiście, że tak. Taki zegarek potrafi stać się nieodłącznym towarzyszem posiadacza zegarka i nic dziwnego. Jest dużym udogodnieniem nie tylko w życiu codziennym, ale i podczas treningu. Warto rozważyć jego zakup i zapewnić sobie komfort na wielu płaszczyznach życia.

Smartwatch z NFC Smartwatch Samsung Watch 6 40mm Złoty

Przekątna ekranu (cal): 1.3
Wyświetlacz: superAMOLED
Krokomierz: Tak
Ciśnieniomierz: Tak
Funkcja rozmowy: Tak
NFC: Tak
Rozmiar: 40 mm
Smartwatch z NFC
Smartwatch z NFC Smartwatch Samsung Galaxy Watch 4 Classic 42mm LTE Srebrny

Przekątna ekranu (cal): 1.2
Wyświetlacz: superAMOLED
Krokomierz: Tak
Ciśnieniomierz: Tak
Funkcja rozmowy: Tak
NFC: Tak
Rozmiar: 42 mm
Smartwatch z NFC
Smartwatch z NFC Smartwatch Samsung Watch6 Classic LTE 43mm Czarny

Przekątna ekranu (cal): 1.3
Wyświetlacz: superAMOLED
Krokomierz: Tak
Ciśnieniomierz: Tak
Funkcja rozmowy: Tak
NFC: Tak
Rozmiar: 44 mm
Smartwatch z NFC
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Entuzjasta nowoczesnych rozwiązań w świecie sprzętów elektronicznych. Jego zamiłowanie do technologii sprawia, że zawsze jest na bieżąco z innowacjami, które ułatwiają życie w domu. Jest wielkim fanem weekendowych wypadów po Polsce. Uwielbia odkrywać malownicze zakątki naszego kraju, od górskich szlaków po nadmorskie promenady.

Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

OLED czy QLED – czym się różnią? Który telewizor lepszy?

27 kwietnia, 2020
Close