Większość osób nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez słuchania muzyki. Jednak, aby słuchanie ulubionych utworów i stacji radiowych było możliwe, konieczne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości sprzęt. Oferta radioodtwarzaczy samochodowych jest bardzo szeroka, ale często występują one w zestawie z głośnikami o słabej jakości. Wybierając sprzęt grający do samochodu, musimy mieć na uwadze zakup radioodtwarzacza, głośników i wzmacniacza. Podpowiemy więc na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

car audio

GŁOŚNIKI

Membrana

Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonego sprzętu grającego do samochodu, powinniśmy rozważyć, ile miejsca chcemy przeznaczyć na głośniki. Należy także sprawdzić ile otworów montażowych mamy dostępnych – zarówno w drzwiach, w tylnej klapie, jak i w bagażniku. Pozwoli nam to zawęzić poszukiwania odpowiedniego sprzętu. Jakość dźwięku jest w dużym stopniu uzależniona od membrany – jej wielkości oraz materiału, z jakiego została wykonana. Możemy wybierać spośród membran papierowych, polipropylenowych i aluminiowych. Te pierwsze są zdecydowanie najpopularniejsze, zaś membrany aluminiowe zazwyczaj wykorzystywane są w głośnikach basowych. Miejmy na uwadze, że im większy rozmiar membrany, tym lepsza jakość dźwięku.

Moc

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze radioodtwarzacza samochodowego jest moc głośników. Należy kierować się zasadą, że głośniki muszą mieć co najmniej półtorej razy większą moc niż wzmacniacz. Wybierając głośniki zwracajmy uwagę na parametr RMS, ponieważ oznacza on stale utrzymującą się moc głośników.

Jak rozmieścić i zamontować głośniki?

Przed montażem głośników, powinniśmy odpowiednio wygłuszyć samochód. Do tego celu najlepiej nadają się maty wygłuszające w drzwiach samochodu. Dzięki wygłuszeniu, samochód stanie się pewnego rodzaju obudową dla głośników, która wpływa na lepszą jakość dźwięku. Zazwyczaj zestaw samochodowy składa się z czterech głośników – dwóch średniotonowych i dwóch wysokotonowych. Te pierwsze montuje się w otworach fabrycznych, zaś drugie w pobliżu kokpitu. Możemy również zdecydować się na dodatkowe głośniki niskotonowe – wtedy powinniśmy umieścić je na tylnej półce. Podczas montażu musimy pamiętać o zwrotnicy, której zadaniem jest rozdzielanie dźwięków o różnych częstotliwościach.

WZMACNIACZ

Moc

Sprzęt grający do samochodu powinien mieć w swoim składzie również wzmacniacz, którego zadaniem jest wydobywanie z głośników konkretnej barwy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, moc wzmacniacza powinna być około 1,5 razy mniejsza niż moc głośników.

Ilość kanałów

Wybierając wzmacniacz, warto zwrócić uwagę na ilość kanałów. Parametr ten określa maksymalną liczbę kolumn, jaką można będzie podłączyć do wzmacniacza. Jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości dźwięku, powinniśmy poszukać wzmacniaczy czterokanałowych.

Radio samochodowe Blaupunkt Manchester 110 Radio samochodowe Blaupunkt Manchester 110

Odtwarzane płyty CD-DA, CD-R, CD-RW
Czytnik kart pamięci Czytnik kart SD
Złącze AUX tak
USB tak
Radio samochodowe Vordon HT-852BT Radio samochodowe Vordon HT-852BT

Odtwarzane płyty nie
Czytnik kart pamięci Czytnik kart MicroSD
Złącze AUX tak
USB tak
Radio samochodowe Emmerson M-450 Radio samochodowe Emmerson M-450

Odtwarzane płyty nie
Czytnik kart pamięci Czytnik kart SD,MMC
Złącze AUX tak
USB tak

Stosunek sygnału do szumu

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest stosunek sygnału do szumu. Określa on wielkość poziomu szumu, który wytwarzany przez wzmacniacz – im jest większy, tym lepiej. Przyjmuje się, że stosunek ten powinien wynosić minimalnie 85 dB. Pamiętajmy jednak, że wzmacniacz powinien posiadać podobne parametry do radioodtwarzacza samochodowego. W przeciwnym razie, nawet przy najlepszym wzmacniaczu, nie otrzymamy zadowalającej jakości dźwięku.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

NEXT STORY

Close

Prosto do celu, czyli jaką nawigację wybrać?

25 czerwca, 2019
Close