Kupno telewizora jest niełatwym zadaniem. Bogactwo oferty rynkowej przysparza wiele trudności w dokonaniu wyboru. Telewizory różnią się między sobą nie tylko wielkością czy technologią, ale także dodatkowymi funkcjami. Niemniej jednak warto więc wziąć pod uwagę kilka kwestii, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Wielkość, rozdzielczość i rodzaj matrycy

Wielkość telewizora ma znaczenie, ponieważ chodzi o zachowanie optymalnych odległości między nim a miejscem do oglądania – np. kanapy, by nasz wzrok obejmował cały ekran. Właściwy dystans można wyliczyć w bardzo prosty sposób przyjmując, że na każdy cal przekątnej przypada:

  • od 4 do 4,5 cm odległości w przypadku telewizorów Full HD;
  • 2,1 cm odległości w przypadku telewizorów Ultra HD – TV 4K.

Dobór odpowiedniej wielkości telewizora wiąże się więc z ustaleniem preferowanej rozdzielczości. Rzecz jasna, że im jest ona wyższa tym lepszy i bardziej bogaty w detale obraz. Producenci sprzętu RTV oferują następujące modele telewizorów:

  • HD Ready (1280×720 pikseli) – coraz rzadziej występujące;
  • Full HD (1920×1080 pikseli) – najczęściej wybierane;
  • Ultra HD – TV 4K ( 3840×2160 pikseli) – wciąż rośnie ich popularność.
telewizory

Warto podkreślić, że sygnał telewizyjny nie jest nadawany w jakości Ultra HD. Jeśli więc potrzebujemy telewizora jedynie do oglądania telewizji nie warto przepłacać i lepiej wybrać TV Full HD. Dla graczy i kinomaniaków, którym zależy na wysokiej jakości obrazu będzie idealny telewizor 4K.

Kolejną ważną kwestią mającą wpływ na podjęcie właściwego wyboru jest rodzaj matrycy telewizora:

  • LED (LCD) – najczęściej spotykana technologia oparta na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu, bazująca na zmianie polaryzacji światła zapewniając bardzo dobra jasność obrazu; mogą być wykonane w technologii IPS (wysoka jakość barw, szersze kąty widzenia) oraz TFT (głębsza czerń, większy wskaźnik odświeżania istotny dla dynamicznych scen);
  • OLED – nowa technologia oparta na panelu wykorzystującym organiczne diody LED (same emitują światło), dzięki czemu otrzymujemy doskonałą czerń, nieskończony kontrast, niezwykle wierne odwzorowanie kolorów oraz bardzo szybki czas reakcji; technologia sporo droższa i dostępna w telewizorach od 55 cali;
  • QLED – technologia Samsunga wykorzystująca warstwę tzw. kropek kwantowych w celu poprawienia jakości kolorów w telewizorach LED;

Dodatkowe funkcje

Producenci sprzętu RTV stawiają na różnego typu nowoczesne technologię zwiększające komfort użytkowania ich sprzętu. Dodatkowe funkcję niestety nie zawsze każdemu się przydają, a zwykle podnoszą wartość danego sprzętu. W związku z tym wybierając telewizor warto zastanowić się, które z owych funkcji będziemy wykorzystywać, a które mogą okazać się zupełnie niepotrzebne.

Cieszącą się uznaniem opcją jest technologia Smart TV z system umożliwiającym nie tylko korzystanie z usług operatorów telewizyjnych, ale także Internetu z możliwością instalacji dodatkowych aplikacji.

Inną popularną technologią jest High Dynamic Range (HDR), dzięki której kolory są żywsze i bardziej realistyczne. Polecane są 4 jej formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG.

telewizor Telewizor United 43DF58

Rodzaj ekranu: D-LED
Przekątna ekranu (cal): 43
Rozdzielczość: 1920 x 1080 (Full HD)
telewizor
telewizor Telewizor Samsung UE43CU7172UXXH

Rodzaj ekranu: LED
Przekątna ekranu (cal): 43
Rozdzielczość: 3840 x 2160 (UHD 4K)
Częstotliwość odświeżania (Hz): 60
telewizor
telewizor Telewizor Hisense 65E7HQ

Rodzaj ekranu: QLED
Przekątna ekranu (cal): 65
Rozdzielczość: 3840 x 2160 (UHD 4K)
Częstotliwość odświeżania (Hz): 60
telewizor

Wśród popularnych dodatkowych funkcji telewizorów wymienia się:

  • nagrywanie na dysk twardy (PRV);
  • obsługa trójwymiarowych treści (3D);
  • wbudowany tuner TV (odbiór TV satelitarnej -DVB-S, naziemnej – DVB-T, kablówki – DVB-C).
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]
+ posts
Show Full Content

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

NEXT STORY

Close

Telewizor Philips Ambilight 3-stronny – jaki wybrać?

27 czerwca, 2023
Close